Amaizin Black beans org. 6x400g
Item No. 39770
Black beans are small, glossy legumes that are rich in nutrients and have a delicious flavor. They are often used in a variety of dishes ranging from soups and stews to salads and dips. Black beans are an excellent source of protein, fiber, and various vitamins and minerals, making them a nutritious
Specifications
- Brand
- Amaizin
- Variation
- Black beans
- GTIN
- 08718976015837
- Units per pack
- 6
- Weight bulk (kg)
- 2.4 kg
- Net weight CU (g)
- 400 g
- Width CU
- 75 mm
- Width HE
- 165 mm
- Depth CE
- 75 mm
- Depth HE
- 240 mm
- EAN-code CU
- 8718976015820
- EAN-code TU
- 8718976015837
- Protein
- 7.6 g
- Energy (kJ)
- 427 kJ
- Energy (kcal)
- 102 kcal
- Ready to eat
- Ja
- Height CU
- 112 mm
- Height HE
- 125 mm
- Ingredients (organic*)
- black beans* (60%), water, sea salt
- Carbohydrates
- 11 g
- Agricultural origin
- non-EU Agriculture
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Plastic packaging HE
- 10 g
- Paper packaging HE
- 30 g
- Fat
- 0.8 g
- of which sugars
- 0.5 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- 0.43 g
- Gross weight CU
- 467 g
- Gross weight TU
- 2842 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 65 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 2 g
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- None
- Minimum BBD customer
- 12M
- Possible cross-contamination:
- None
- Storage conditions
- Cool and dry
- Version specification
- V1 CERT 13-03-2026
- Uitlekgewicht CE (g)
- 240
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Amaizin Black beans org. 6x400g
Item No. 39770
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | Amaizin |
| Description | Amaizin Black beans org. 6x400g |
| GTIN | 08718976015837 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | non-EU Agriculture |
Product Details
| Ingredients (organic*) | black beans* (60%), water, sea salt |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 427 kJ |
| Energy (kcal) | 102 kcal |
| Fat | 0.8 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 11 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Protein | 7.6 g |
| Salt | 0.43 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code CU | 8718976015820 |
| EAN-code TU | 8718976015837 |
| Units per pack | 6 |
| Weight bulk (kg) | 2.4 kg |
| Net weight CU (g) | 400 g |
| Gross weight TU | 2842 g |
| Height HE | 125 mm |
| Width HE | 165 mm |
| Depth HE | 240 mm |
| Plastic packaging HE | 10 g |
| Paper packaging HE | 30 g |
| Gross weight CU | 467 g |
| Height CU | 112 mm |
| Width CU | 75 mm |
| Depth CE | 75 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 65 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 2 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Black beans are small, glossy legumes that are rich in nutrients and have a delicious flavor. They are often used in a variety of dishes ranging from soups and stews to salads and dips. Black beans are an excellent source of protein, fiber, and various vitamins and minerals, making them a nutritious choice for vegetarians and vegans.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)