Beans aduki org. 5kg FT IBD
Item No. 13165
Get to know our beloved aduki beans. Cherished in Japanese, Chinese, and Korean cuisine, these small, reddish-brown beans offer a delightful blend of slightly sweet flavour and nutty aroma. Native to East Asia, aduki beans are celebrated for their versatility and nutrition, enriching both sweet and
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Aduki beans
- GTIN
- 08717496901644
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 212 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 351 mm
- Depth HE
- 0 mm
- GTIN-code TU
- 8717496901644
- Protein
- 19.9 g
- Energy (kJ)
- 1377 kJ
- Energy (kcal)
- 329 kcal
- Ready to eat
- Is used for sprouting, but can also be eaten cooked. Soak overnight and cook in 40 minutes till 1 hour. Adzuki beans are also used to make red bean paste
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 120 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Aduki beans *
- Carbohydrates
- 62.9 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Vigna angularis
- Process
- Harvesting, cleaning, size selection, polishing, sorting, X-ray, packaging,distribution
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 0.5 g
- Dietary fibre
- 12.7 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 2.4 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- 0.01 g
- Gross weight CU
- 4975 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Beans aduki org. 5kg FT IBD
Item No. 13165
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Beans aduki org. 5kg FT IBD |
| GTIN | 08717496901644 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Vigna angularis |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Aduki beans * |
| Process | Harvesting, cleaning, size selection, polishing, sorting, X-ray, packaging,distribution |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1377 kJ |
| Energy (kcal) | 329 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 62.9 g |
| of which sugars | 2.4 g |
| Protein | 19.9 g |
| Dietary fibre | 12.7 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
| BBD production DO IT | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8717496901644 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 4975 g |
| Height CU | 120 mm |
| Width CU | 212 mm |
| Depth CE | 351 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Get to know our beloved aduki beans. Cherished in Japanese, Chinese, and Korean cuisine, these small, reddish-brown beans offer a delightful blend of slightly sweet flavour and nutty aroma. Native to East Asia, aduki beans are celebrated for their versatility and nutrition, enriching both sweet and savory dishes. From hearty soups and stews to refreshing salads, indulgent desserts, and sweet bean pastes.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)