Beans black org. 5kg
Item No. 13075
Discover the versatility and nutrition of our organic black beans. With their dense, meaty texture and earthy, nutty flavor, they're perfect for soups, stews, salads, rice dishes, and dips like hummus or salsa. Packed with plant-based protein, fiber, vitamins, and minerals, they are a wholesome
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Black beans
- GTIN
- 08717496901606
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 210 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 346 mm
- Depth HE
- 0 mm
- GTIN-code TU
- 08717496901606
- Protein
- 21.6 g
- Energy (kJ)
- 1425 kJ
- Energy (kcal)
- 341 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 125 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Black beans*
- Carbohydrates
- 47.1 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- China (CN)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Phaseolus vulgaris
- Process
- Harvesting, cleaning, size selection, polishing, sorting, x-ray, packaging
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 1.4 g
- Dietary fibre
- 15.2 g
- Moisture
- < 15
- of which sugars
- 2.12 g
- of which saturated
- 0.4 g
- Salt
- 0.01 g
- Gross weight CU
- 4994 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Beans black org. 5kg
Item No. 13075
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Beans black org. 5kg |
| GTIN | 08717496901606 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | China (CN) |
| Latin name | Phaseolus vulgaris |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Black beans* |
| Process | Harvesting, cleaning, size selection, polishing, sorting, x-ray, packaging |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1425 kJ |
| Energy (kcal) | 341 kcal |
| Fat | 1.4 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 47.1 g |
| of which sugars | 2.12 g |
| Protein | 21.6 g |
| Dietary fibre | 15.2 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 24M |
| BBD production DO IT | 24M |
Packaging
| GTIN-code TU | 08717496901606 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 4994 g |
| Height CU | 125 mm |
| Width CU | 210 mm |
| Depth CE | 346 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Discover the versatility and nutrition of our organic black beans. With their dense, meaty texture and earthy, nutty flavor, they're perfect for soups, stews, salads, rice dishes, and dips like hummus or salsa. Packed with plant-based protein, fiber, vitamins, and minerals, they are a wholesome addition to any diet.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)