Beans white medium org. 5kg
Item No. 13065
With their mild flavour and creamy texture, our medium white beans seamlessly complement a variety of ingredients and seasonings. They are perfect for dry retail packing or canning, and offer convenience and quality for all culinary creations.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- White beans
- GTIN
- 08717496901590
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 215 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 361 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8717496901590
- Protein
- 20.0 g
- Energy (kJ)
- 1324 kJ
- Energy (kcal)
- 314 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 117 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- White beans*
- Carbohydrates
- 44 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Turkey (TR)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Phaseolus vulgaris
- Process
- Harvesting, cleaning, size selection, polishing, sorting, X-ray, packing
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 2.4 g
- Dietary fibre
- 18 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 3.4 g
- of which saturated
- 0.4 g
- Salt
- 0,01 g
- Gross weight CU
- 4968 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Beans white medium org. 5kg
Item No. 13065
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Beans white medium org. 5kg |
| GTIN | 08717496901590 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Turkey (TR) |
| Latin name | Phaseolus vulgaris |
Product Details
| Ingredients (organic*) | White beans* |
| Process | Harvesting, cleaning, size selection, polishing, sorting, X-ray, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1324 kJ |
| Energy (kcal) | 314 kcal |
| Fat | 2.4 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 44 g |
| of which sugars | 3.4 g |
| Protein | 20.0 g |
| Dietary fibre | 18 g |
| Salt | 0,01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8717496901590 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 4968 g |
| Height CU | 117 mm |
| Width CU | 215 mm |
| Depth CE | 361 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
With their mild flavour and creamy texture, our medium white beans seamlessly complement a variety of ingredients and seasonings. They are perfect for dry retail packing or canning, and offer convenience and quality for all culinary creations.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)