Lentils black beluga org. 5kg
Item No. 13105
Beluga lentils, often referred to as 'caviar' because of their shape and colour, are renowned for their ability to absorb flavours from other ingredients. They make an excellent addition to curries, pilafs, soups, and salads.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Lentils
- GTIN
- 08717496905499
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 215 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 343 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8717496905499
- Protein
- 27.0 g
- Energy (kJ)
- 1414 kJ
- Energy (kcal)
- 335 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 115 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Black lentils*
- Carbohydrates
- 45 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Canada (CA)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Lens culinaris
- Process
- Harvest, cleaning, sizing, packing
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 120 g
- Fat
- 2.1 g
- Dietary fibre
- 14.0 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 2.1 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0 g
- Gross weight CU
- 5055 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Present allergens:
- None
- Source
- Analysis
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Lentils black beluga org. 5kg
Item No. 13105
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Lentils black beluga org. 5kg |
| GTIN | 08717496905499 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Canada (CA) |
| Latin name | Lens culinaris |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Black lentils* |
| Process | Harvest, cleaning, sizing, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1414 kJ |
| Energy (kcal) | 335 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 45 g |
| of which sugars | 2.1 g |
| Protein | 27.0 g |
| Dietary fibre | 14.0 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8717496905499 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 120 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5055 g |
| Height CU | 115 mm |
| Width CU | 215 mm |
| Depth CE | 343 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Beluga lentils, often referred to as 'caviar' because of their shape and colour, are renowned for their ability to absorb flavours from other ingredients. They make an excellent addition to curries, pilafs, soups, and salads.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)