Rice Arborio org. 6x500g
Item No. 10323
This organic Arborio rice from Italy is known for its thick, round grains and high starch content. During cooking, it releases a creamy texture while the grain remains firm and ‘al dente’. Ideal for consumers looking for authentic risotto with a rich and velvety mouthfeel. Packed in a practical 500g
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Arborio rice
- GTIN
- 08718976021456
- Units per pack
- 6
- Weight bulk (kg)
- 3 kg
- Net weight CU (g)
- 500 g
- Width CU
- 90 mm
- Width HE
- 115 mm
- Depth CE
- 50 mm
- Depth HE
- 185 mm
- EAN-code CU
- 8718976021449
- EAN-code TU
- 8718976021456
- Protein
- 6.7 g
- Energy (kJ)
- 1476 kJ
- Energy (kcal)
- 348 kcal
- Height CU
- 180 mm
- Height HE
- 187 mm
- Ingredients (organic*)
- Arborio Rice*
- Carbohydrates
- 77 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Oryza sativa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 82 g
- Fat
- 1.2 g
- Dietary fibre
- 1.2 g
- of which sugars
- 0.6 g
- of which saturated
- 0.5 g
- Salt
- <0,01 g
- Gross weight CU
- 504 g
- Gross weight TU
- 3106 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 4 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Halal-certified
- No
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice Arborio org. 6x500g
Item No. 10323
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Rice Arborio org. 6x500g |
| GTIN | 08718976021456 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Arborio Rice* |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1476 kJ |
| Energy (kcal) | 348 kcal |
| Fat | 1.2 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 77 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Protein | 6.7 g |
| Dietary fibre | 1.2 g |
| Salt | <0,01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code CU | 8718976021449 |
| EAN-code TU | 8718976021456 |
| Units per pack | 6 |
| Weight bulk (kg) | 3 kg |
| Net weight CU (g) | 500 g |
| Gross weight TU | 3106 g |
| Height HE | 187 mm |
| Width HE | 115 mm |
| Depth HE | 185 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 82 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 504 g |
| Height CU | 180 mm |
| Width CU | 90 mm |
| Depth CE | 50 mm |
| Plastic packaging CE | 4 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
This organic Arborio rice from Italy is known for its thick, round grains and high starch content. During cooking, it releases a creamy texture while the grain remains firm and ‘al dente’. Ideal for consumers looking for authentic risotto with a rich and velvety mouthfeel. Packed in a practical 500g pack, perfect for resale in, for example, organic and speciality stores.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)