Rice basmati brown org. 5kg
Item No. 10225
Brown basmati rice offers a wealth of nutrition, boasting a distinctive nutty flavour and pleasantly chewy texture. Its versatility makes it a perfect addition to a variety of recipes, like pilafs, curries, salads, and more.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Basmati rice
- GTIN
- 08717496901316
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 215 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 377 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8717496901316
- Protein
- 7.5 g
- Energy (kJ)
- 1515 kJ
- Energy (kcal)
- 362 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 120 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Basmati rice brown*
- Carbohydrates
- 76.2 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- India (IN)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Oryza sativa
- Process
- Incoming organic basmati paddy, inspection & testing , pre- cleaning, Dehusking , paddy separator, destoning, color sorting, magnetic separator, inspection & testing, packing
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 2.7 g
- Dietary fibre
- 3.4 g
- Moisture
- < 13
- of which sugars
- 0.4 g
- of which saturated
- 0.5 g
- Salt
- 0.01 g
- Gross weight CU
- 5039 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice basmati brown org. 5kg
Item No. 10225
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Rice basmati brown org. 5kg |
| GTIN | 08717496901316 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | India (IN) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Basmati rice brown* |
| Process | Incoming organic basmati paddy, inspection & testing , pre- cleaning, Dehusking , paddy separator, destoning, color sorting, magnetic separator, inspection & testing, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1515 kJ |
| Energy (kcal) | 362 kcal |
| Fat | 2.7 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 76.2 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Protein | 7.5 g |
| Dietary fibre | 3.4 g |
| Salt | 0.01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8717496901316 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5039 g |
| Height CU | 120 mm |
| Width CU | 215 mm |
| Depth CE | 377 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Brown basmati rice offers a wealth of nutrition, boasting a distinctive nutty flavour and pleasantly chewy texture. Its versatility makes it a perfect addition to a variety of recipes, like pilafs, curries, salads, and more.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)