Rice black org. 5kgÂ
Item No. 10635
Black rice, distinguished by its deep, rich colour attributed to anthocyanins in the outer bran layer, stands out among rice varieties. When cooked, black rice offers a mildly chewy texture and nutty flavour.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Black rice
- GTIN
- 08718976017480
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 0 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 0 mm
- Depth HE
- 0 mm
- GTIN-code TU
- 8718976017480
- Protein
- 9.5 g
- Energy (kJ)
- 1480 kJ
- Energy (kcal)
- 350 kcal
- Ready to eat
- Cook for 30-45 minutes
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 0 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Rice*
- Carbohydrates
- 69 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Thailand (TH)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Oryza sativa
- Process
- Harvest of rice, cleaning , removing the paddy, removing the husk , grading ,removing small and broken grains, magnets, packing
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 3.1 g
- Dietary fibre
- 3.3 g
- Moisture
- < 14
- of which sugars
- 0.7 g
- of which saturated
- 0.8 g
- Salt
- 0,01 g
- Gross weight CU
- 0 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 18M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Present allergens:
- None
- Broken
- < 4,5
- Yeasts
- < 10 000
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
- Moulds
- < 10 000
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice black org. 5kgÂ
Item No. 10635
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Rice black org. 5kg |
| GTIN | 08718976017480 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Thailand (TH) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Rice* |
| Process | Harvest of rice, cleaning , removing the paddy, removing the husk , grading ,removing small and broken grains, magnets, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1480 kJ |
| Energy (kcal) | 350 kcal |
| Fat | 3.1 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 69 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Protein | 9.5 g |
| Dietary fibre | 3.3 g |
| Salt | 0,01 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 18M |
| BBD production DO IT | 18M |
Packaging
| GTIN-code TU | 8718976017480 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 0 g |
| Height CU | 0 mm |
| Width CU | 0 mm |
| Depth CE | 0 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
Black rice, distinguished by its deep, rich colour attributed to anthocyanins in the outer bran layer, stands out among rice varieties. When cooked, black rice offers a mildly chewy texture and nutty flavour.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)