Rice jasmine white org. 5kg
Item No. 10555
Jasmine rice is celebrated for its long-grain. When cooked it provides you with slender, separate, and fluffy grains. Its delicate floral aroma, like the scent of Jasmine flowers, adds an extra layer of allure. In Southeast Asian cultures, this rice symbolizes hospitality, prosperity, and joyous
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Jasmin rice
- GTIN
- 08717496901361
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 207 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 348 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8717496901361
- Protein
- 7.0 g
- Energy (kJ)
- 1492 kJ
- Energy (kcal)
- 352 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 125 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Jasmine rice white
- Carbohydrates
- 78 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Cambodia (KH)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Oryza sativa
- Process
- Harvest of rice, cleaning, removing the paddy, removing the husk, grading, removing small and broken grains, magnet, packing
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 1 g
- Dietary fibre
- 1.0 g
- Moisture
- < 12
- of which sugars
- 0 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- 0 g
- Gross weight CU
- 5036 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice jasmine white org. 5kg
Item No. 10555
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Rice jasmine white org. 5kg |
| GTIN | 08717496901361 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Cambodia (KH) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Jasmine rice white |
| Process | Harvest of rice, cleaning, removing the paddy, removing the husk, grading, removing small and broken grains, magnet, packing |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1492 kJ |
| Energy (kcal) | 352 kcal |
| Fat | 1 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 78 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 7.0 g |
| Dietary fibre | 1.0 g |
| Salt | 0 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8717496901361 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5036 g |
| Height CU | 125 mm |
| Width CU | 207 mm |
| Depth CE | 348 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Jasmine rice is celebrated for its long-grain. When cooked it provides you with slender, separate, and fluffy grains. Its delicate floral aroma, like the scent of Jasmine flowers, adds an extra layer of allure. In Southeast Asian cultures, this rice symbolizes hospitality, prosperity, and joyous celebrations.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)