Rice long brown grain org. 6x500g
Item No. 10308
This organic brown rice has a firm, dry texture and retains nice, separate grains after cooking. Perfect for consumers looking for rice that doesn’t stick. Ideal for dishes such as pilafs, salads or stir-fries. Packed in a convenient 500g pack, suitable for retail sales. ✔  Source of fibre
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Unpolished rice
- GTIN
- 08718976021579
- Units per pack
- 6
- Weight bulk (kg)
- 3 kg
- Net weight CU (g)
- 500 g
- Width CU
- 90 mm
- Width HE
- 115 mm
- Depth CE
- 50 mm
- Depth HE
- 285 mm
- EAN-code CU
- 8718976021562
- EAN-code TU
- 8718976021579
- Protein
- 8.3 g
- Energy (kJ)
- 1511 kJ
- Energy (kcal)
- 357 kcal
- Height CU
- 180 mm
- Height HE
- 187 mm
- Ingredients (organic*)
- Rice*
- Carbohydrates
- 74 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- Pakistan (PK)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Oryza sativa
- NOP
- No
- Pest control DO IT
- No
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 82 g
- Fat
- 2.6 g
- Dietary fibre
- 3 g
- of which sugars
- 1 g
- of which saturated
- 0.6 g
- Salt
- <0,01 g
- Gross weight CU
- 504 g
- Gross weight TU
- 3106 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 4 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Fairtrade FLO
- No
- Fairtrade IBD
- No
- Halal-certified
- No
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice long brown grain org. 6x500g
Item No. 10308
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Rice long brown grain org. 6x500g |
| GTIN | 08718976021579 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | Pakistan (PK) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Rice* |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1511 kJ |
| Energy (kcal) | 357 kcal |
| Fat | 2.6 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 74 g |
| of which sugars | 1 g |
| Protein | 8.3 g |
| Dietary fibre | 3 g |
| Salt | <0,01 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code CU | 8718976021562 |
| EAN-code TU | 8718976021579 |
| Units per pack | 6 |
| Weight bulk (kg) | 3 kg |
| Net weight CU (g) | 500 g |
| Gross weight TU | 3106 g |
| Height HE | 187 mm |
| Width HE | 115 mm |
| Depth HE | 285 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 82 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 504 g |
| Height CU | 180 mm |
| Width CU | 90 mm |
| Depth CE | 50 mm |
| Plastic packaging CE | 4 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
This organic brown rice has a firm, dry texture and retains nice, separate grains after cooking. Perfect for consumers looking for rice that doesn’t stick. Ideal for dishes such as pilafs, salads or stir-fries. Packed in a convenient 500g pack, suitable for retail sales.
✔ Source of fibre
✔ Source of fibre

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)