Rice wild medium org. 5kg
Item No. 10275
Don't worry, this rice won't bite. Wild rice distinguishes itself from traditional rice varieties as it is the seed of aquatic grasses native to North America. With long, slender grains ranging from shades of brown to black, its appearance is unmistakable, matched only by its unique harvesting.
Specifications
- Brand
- DO IT Organic
- Variation
- Wild rice
- GTIN
- 08717496901354
- Units per pack
- 1
- Weight bulk (kg)
- 5 kg
- Net weight CU (g)
- 5000 g
- Width CU
- 210 mm
- Width HE
- 0 mm
- Depth CE
- 342 mm
- Depth HE
- 0 mm
- EAN-code TU
- 8717496901354
- Protein
- 14.7 g
- Energy (kJ)
- 1494 kJ
- Energy (kcal)
- 357 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 122 mm
- Height HE
- 0 mm
- Ingredients (organic*)
- Wild rice*
- Carbohydrates
- 68.7 g
- Kosher certified
- No
- Agricultural origin
- United States (US)
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Latin name
- Oryza sativa
- Process
- Harvest, curing (for 4-14 days), drying, screening (removel of stems, stones), hulling, cleaning, sizing, magnets, packed
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 0 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 1.1 g
- Dietary fibre
- 6.2 g
- Moisture
- < 8
- of which sugars
- 2.5 g
- of which saturated
- 0.2 g
- Salt
- 0.02 g
- Gross weight CU
- 5020 g
- Gross weight TU
- 0 g
- Shelf life after production supplier
- 24M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Possible cross-contamination:
- Wheat, Barley, Oats, Soybeans, Almonds, Hazelnuts, Walnuts, Cashews, Pecans, Brazil nuts, Pistachios, Macadamia nuts, and Sesame seeds
- Nevo-No.
- 0
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Rice wild medium org. 5kg
Item No. 10275
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | DO IT Organic |
| Description | Rice wild medium org. 5kg |
| GTIN | 08717496901354 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | United States (US) |
| Latin name | Oryza sativa |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Wild rice* |
| Process | Harvest, curing (for 4-14 days), drying, screening (removel of stems, stones), hulling, cleaning, sizing, magnets, packed |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 1494 kJ |
| Energy (kcal) | 357 kcal |
| Fat | 1.1 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 68.7 g |
| of which sugars | 2.5 g |
| Protein | 14.7 g |
| Dietary fibre | 6.2 g |
| Salt | 0.02 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code TU | 8717496901354 |
| Units per pack | 1 |
| Weight bulk (kg) | 5 kg |
| Net weight CU (g) | 5000 g |
| Gross weight TU | 0 g |
| Height HE | 0 mm |
| Width HE | 0 mm |
| Depth HE | 0 mm |
| Plastic packaging HE | 0 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 5020 g |
| Height CU | 122 mm |
| Width CU | 210 mm |
| Depth CE | 342 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
Description
Don't worry, this rice won't bite. Wild rice distinguishes itself from traditional rice varieties as it is the seed of aquatic grasses native to North America. With long, slender grains ranging from shades of brown to black, its appearance is unmistakable, matched only by its unique harvesting.Â

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)