Amaizin Nacho corn chips org. 10x150g
Item No. 39111
Besides being crunchy, these delicious cheese-flavoured triangular chips are made of European corn without GMO and gluten. Delicious straight from the pack or dipped in one of our Amaizin salsas.
Specifications
- Brand
- Amaizin
- Variation
- Tortilla chips
- GTIN
- 08717496900616
- Units per pack
- 10
- Weight bulk (kg)
- 1.5 kg
- Net weight CU (g)
- 150 g
- Width CU
- 175 mm
- Width HE
- 400 mm
- Depth CE
- 70 mm
- Depth HE
- 307 mm
- EAN-code CU
- 8717496900081
- EAN-code TU
- 8717496900616
- Protein
- 6.7 g
- Energy (kJ)
- 2009 kJ
- Energy (kcal)
- 480 kcal
- Ready to eat
- Ja
- Suitable for celiacs: gluten < 20 ppm?
- Ja
- Height CU
- 220 mm
- Height HE
- 227 mm
- Ingredients (organic*)
- corn flour* (72%), sunflower oil*, cheese powder* (MILK) (2%), rice starch*, sea salt, onion*, yeast extract*
- Carbohydrates
- 63 g
- Agricultural origin
- EU Agriculture
- Country of last processing
- Belgium (BE)
- Plastic packaging HE
- 1 g
- Paper packaging HE
- 330 g
- Fat
- 22 g
- of which sugars
- 1.5 g
- of which saturated
- 2.2 g
- Salt
- 1.3 g
- Gross weight CU
- 156 g
- Gross weight TU
- 1891 g
- Shelf life after production supplier
- 8M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 6 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 0 g
- Suitable for
- VegetarianGluten free
- Present allergens:
- Milk
- Minimum BBD customer
- 3M
- Possible cross-contamination:
- Soy
- Storage conditions
- Cool and dry
- Version specification
- V1 CERT 13-03-2026
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Amaizin Nacho corn chips org. 10x150g
Item No. 39111
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | Amaizin |
| Description | Amaizin Nacho corn chips org. 10x150g |
| GTIN | 08717496900616 |
| Country of last processing | Belgium (BE) |
| Agricultural origin | EU Agriculture |
Product Details
| Ingredients (organic*) | corn flour* (72%), sunflower oil*, cheese powder* (MILK) (2%), rice starch*, sea salt, onion*, yeast extract* |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 2009 kJ |
| Energy (kcal) | 480 kcal |
| Fat | 22 g |
| of which saturated | 2.2 g |
| Carbohydrates | 63 g |
| of which sugars | 1.5 g |
| Protein | 6.7 g |
| Salt | 1.3 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code CU | 8717496900081 |
| EAN-code TU | 8717496900616 |
| Units per pack | 10 |
| Weight bulk (kg) | 1.5 kg |
| Net weight CU (g) | 150 g |
| Gross weight TU | 1891 g |
| Height HE | 227 mm |
| Width HE | 400 mm |
| Depth HE | 307 mm |
| Plastic packaging HE | 1 g |
| Paper packaging HE | 330 g |
| Gross weight CU | 156 g |
| Height CU | 220 mm |
| Width CU | 175 mm |
| Depth CE | 70 mm |
| Plastic packaging CE | 6 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 0 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | Milk |
Description
Besides being crunchy, these delicious cheese-flavoured triangular chips are made of European corn without GMO and gluten. Delicious straight from the pack or dipped in one of our Amaizin salsas.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)