Amaizin Taco sauce hot org 6x220g
Item No. 39466
This spicy taco sauce is made from organic tomatoes, red peppers and jalepeño peppers but without added sugars.
Specifications
- Brand
- Amaizin
- Variation
- Taco sauce
- GTIN
- 08718976017275
- Units per pack
- 6
- Weight bulk (kg)
- 1.32 kg
- Net weight CU (g)
- 220 g
- Width CU
- 56 mm
- Width HE
- 167 mm
- Depth CE
- 56 mm
- Depth HE
- 170 mm
- EAN-code CU
- 8718976017268
- EAN-code TU
- 8718976017275
- Protein
- 1.5 g
- Energy (kJ)
- 175 kJ
- Energy (kcal)
- 42 kcal
- Ready to eat
- Ja
- Height CU
- 170 mm
- Height HE
- 115 mm
- Ingredients (organic*)
- water, diced tomatoes* (26%), tomato paste* (24%), onions*, jalapeno*(5%), paprika*, vinegar*, corn starch*
- Carbohydrates
- 9.3 g
- Agricultural origin
- EU/non-EU Agriculture
- Country of last processing
- Netherlands (NL)
- Plastic packaging HE
- 8 g
- Paper packaging HE
- 0 g
- Fat
- 0.3 g
- of which sugars
- 4.9 g
- of which saturated
- 0 g
- Salt
- 0.16 g
- Gross weight CU
- 451 g
- Gross weight TU
- 2714 g
- Shelf life after production supplier
- 20M
- Tin packaging CE
- 0 g
- Glass packaging CE
- 225 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 4 g
- Paper packaging CE
- 2 g
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- None
- Minimum BBD customer
- 12M
- Possible cross-contamination:
- None
- Storage conditions
- Cool and dry
- Version specification
- V1 CERT 13-03-2026
Reviews (0)
There are no reviews yet.
Amaizin Taco sauce hot org 6x220g
Item No. 39466
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | Amaizin |
| Description | Amaizin Taco sauce hot org 6x220g |
| GTIN | 08718976017275 |
| Country of last processing | Netherlands (NL) |
| Agricultural origin | EU/non-EU Agriculture |
Product Details
| Ingredients (organic*) | water, diced tomatoes* (26%), tomato paste* (24%), onions*, jalapeno*(5%), paprika*, vinegar*, corn starch* |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 175 kJ |
| Energy (kcal) | 42 kcal |
| Fat | 0.3 g |
| of which saturated | 0 g |
| Carbohydrates | 9.3 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Protein | 1.5 g |
| Salt | 0.16 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code CU | 8718976017268 |
| EAN-code TU | 8718976017275 |
| Units per pack | 6 |
| Weight bulk (kg) | 1.32 kg |
| Net weight CU (g) | 220 g |
| Gross weight TU | 2714 g |
| Height HE | 115 mm |
| Width HE | 167 mm |
| Depth HE | 170 mm |
| Plastic packaging HE | 8 g |
| Paper packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 451 g |
| Height CU | 170 mm |
| Width CU | 56 mm |
| Depth CE | 56 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 0 g |
| Glass packaging CE | 225 g |
| Paper packaging CE | 2 g |
| Metal packaging CE | 4 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
This spicy taco sauce is made from organic tomatoes, red peppers and jalepeño peppers but without added sugars.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)