La Bio Idea Cherry tomatoes org. 12x400g
Item No. 27167
La Bio Idea tomato products are made from 100% Italian organic tomatoes, sun-ripened and grown in open fields. The Mediterranean climate in central and southern Italy is perfect for the organic cultivation of tomatoes. The warm sun and sea breezes make our tomatoes particularly tasty and juicy.
Specifications
- Brand
- La Bio Idea
- Variation
- Cherry tomato
- GTIN
- 08717496906199
- Units per pack
- 12
- Weight bulk (kg)
- 4.8 kg
- Net weight CU (g)
- 400 g
- Width CU
- 75 mm
- Width HE
- 225 mm
- Depth CE
- 75 mm
- Depth HE
- 300 mm
- EAN-code CU
- 8717496906182
- EAN-code TU
- 8717496906199
- Protein
- 1.0 g
- Energy (kJ)
- 96 kJ
- Energy (kcal)
- 23 kcal
- Cooled at high temp
- 0
- Height CU
- 108 mm
- Height HE
- 115 mm
- Ingredients (organic*)
- Tomatoes* (60%), Tomato juice*(40%)
- Carbohydrates
- 3.3 g
- Kosher certified
- No
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Latin name
- Lycopersicon esculentum
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 22 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 50 g
- Fat
- 0.4 g
- Dietary fibre
- 0 g
- Moisture
- < 0,5
- of which sugars
- 2.3 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0.03 g
- Gross weight CU
- 466 g
- Gross weight TU
- 5590 g
- Shelf life after production supplier
- 36M
- Tin packaging CE
- 75 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 2 g
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- None
- Minimum BBD customer
- 12M
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Version specification
- V1.00 CERT 28-11-2024
Reviews (0)
There are no reviews yet.
La Bio Idea Cherry tomatoes org. 12x400g
Item No. 27167
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | La Bio Idea |
| Description | La Bio Idea Cherry tomatoes org. 12x400g |
| GTIN | 08717496906199 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Latin name | Lycopersicon esculentum |
Product Details
| Ingredients (organic*) | Tomatoes* (60%), Tomato juice*(40%) |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 96 kJ |
| Energy (kcal) | 23 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 3.3 g |
| of which sugars | 2.3 g |
| Protein | 1.0 g |
| Dietary fibre | 0 g |
| Salt | 0.03 g |
Shelf life
Packaging
| EAN-code CU | 8717496906182 |
| EAN-code TU | 8717496906199 |
| Units per pack | 12 |
| Weight bulk (kg) | 4.8 kg |
| Net weight CU (g) | 400 g |
| Gross weight TU | 5590 g |
| Height HE | 115 mm |
| Width HE | 225 mm |
| Depth HE | 300 mm |
| Plastic packaging HE | 22 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 50 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 466 g |
| Height CU | 108 mm |
| Width CU | 75 mm |
| Depth CE | 75 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 75 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 2 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
La Bio Idea tomato products are made from 100% Italian organic tomatoes, sun-ripened and grown in open fields. The Mediterranean climate in central and southern Italy is perfect for the organic cultivation of tomatoes. The warm sun and sea breezes make our tomatoes particularly tasty and juicy.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)