La Bio Idea Tomato pieces org. 2,5kgÂ
Item No. 20060
La Bio Idea organic canned tomato pieces are carefully prepared in Italy. The sun-ripened tomatoes are brought to our factory immediately after harvest, where they are sorted, peeled and cut into pieces. They are then supplemented with tomato juice and canned, resulting in the best quality tomato
Specifications
- Brand
- La Bio Idea
- Variation
- Pieces
- GTIN
- 08717496903693
- Units per pack
- 1
- Net weight CU (g)
- 2500 g
- Width CU
- 155 mm
- Width HE
- 315 mm
- Depth CE
- 155 mm
- Depth HE
- 480 mm
- GTIN-code CU
- 8717496903679
- GTIN-code TU
- 8717496903693
- Protein
- 1.0 g
- Energy (kJ)
- 96 kJ
- Energy (kcal)
- 23 kcal
- Ready to eat
- Yes
- Height CU
- 150 mm
- Height HE
- 150 mm
- Ingredients (organic*)
- tomatoes* (60%), tomato juice*
- Carbohydrates
- 3.3 g
- Agricultural origin
- Italy (IT)
- Country of last processing
- Italy (IT)
- Glass packaging HE
- 0 g
- Plastic packaging HE
- 34 g
- Metal packaging HE
- 0 g
- Paper packaging HE
- 62 g
- Fat
- 0.4 g
- of which sugars
- 2.3 g
- of which saturated
- 0.3 g
- Salt
- 0,03 g
- Gross weight CU
- 2742 g
- Gross weight TU
- 16548 g
- Shelf life after production supplier
- 36M
- Tin packaging CE
- 240 g
- Glass packaging CE
- 0 g
- Plastic packaging CE
- 0 g
- Metal packaging CE
- 0 g
- Paper packaging CE
- 2 g
- Suitable for
- VegetarianVeganGluten-freeLactose-free
- Present allergens:
- None
- Minimum BBD customer
- 12M
- Possible cross-contamination:
- None
- Nevo-No.
- 0
- Storage conditions
- Cool and dry
- Version specification
- V3 CERT 17-04-2026
- Uitlekgewicht CE (g)
- 1500
Reviews (0)
There are no reviews yet.
La Bio Idea Tomato pieces org. 2,5kgÂ
Item No. 20060
Create a free account in just a few minutes or log in and get access to our full range of organic products, including up-to-date pricing and availability.
Specifications
| Brand | La Bio Idea |
| Description | La Bio Idea Tomato pieces org. 2,5kg |
| GTIN | 08717496903693 |
| Country of last processing | Italy (IT) |
| Agricultural origin | Italy (IT) |
Product Details
| Ingredients (organic*) | tomatoes* (60%), tomato juice* |
Nutritional values
| Energy (kJ) | 96 kJ |
| Energy (kcal) | 23 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 3.3 g |
| of which sugars | 2.3 g |
| Protein | 1.0 g |
| Salt | 0,03 g |
Shelf life
| Shelf life after production supplier | 36M |
Packaging
| GTIN-code CU | 8717496903679 |
| GTIN-code TU | 8717496903693 |
| Units per pack | 1 |
| Net weight CU (g) | 2500 g |
| Gross weight TU | 16548 g |
| Height HE | 150 mm |
| Width HE | 315 mm |
| Depth HE | 480 mm |
| Plastic packaging HE | 34 g |
| Glass packaging HE | 0 g |
| Paper packaging HE | 62 g |
| Metal packaging HE | 0 g |
| Gross weight CU | 2742 g |
| Height CU | 150 mm |
| Width CU | 155 mm |
| Depth CE | 155 mm |
| Plastic packaging CE | 0 g |
| Tin packaging CE | 240 g |
| Glass packaging CE | 0 g |
| Paper packaging CE | 2 g |
| Metal packaging CE | 0 g |
Allergens
| Present allergens: | None |
Description
La Bio Idea organic canned tomato pieces are carefully prepared in Italy. The sun-ripened tomatoes are brought to our factory immediately after harvest, where they are sorted, peeled and cut into pieces. They are then supplemented with tomato juice and canned, resulting in the best quality tomato pieces.

Deutsch (Deutschland)
Dutch (The Netherlands)
English (United Kingdom)
Español (España)
Français (France)
Italiano (Italia)